AS-Interface I/O module VBA-4E3A-G20-ZEL/M1L-P2

Описание оборудования | |
|---|---|
| G20 motor control module for AS-Interface | |
General specifications | |
| Slave type | A/B slave |
| AS-Interface specification | V3.0 |
| Required master specification | ? V2.1 |
| UL File Number | E223772 "For use in NFPA 79 Applications only" |
| MTBF | 98 a |
| Compatible roller motors | Interroll EC310, Rulmeca BL3 |
Indicators/operating means | |
| LED FAULT | error display; LED red red: communication error or address is 0 red flashing: overload of sensor supply or speed signal overload or external auxiliary voltage UAUX missing |
| LED ERR | Motor fault: 2 LED yellow |
| LED PWR | AS-Interface voltage; green LED green: voltage OK green flashing: address 0 or sensor supply overload or speed signal overload or external auxiliary voltage UAUX missing |
| LED AUX | ext. auxiliary voltage UAUX; dual LED green/red green: voltage OK red: reverse voltage |
| LED IN | switching state (input); 2 LED yellow |
| LED FUSE | Motor power supply; 2 green LEDs |
| LED DIR | Motor rotation direction; yellow LED |
| LED MOT | Motor active; 2 yellow LEDs |
Electrical specifications | |
| Auxiliary voltage (output) | 18 ... 30 VDC PELV |
| Rated operating voltage | 26.5 ... 31.6 V from AS-Interface |
| Rated operating current | ? 35 mA |
Input | |
| Number/Type | 2 Inputs for 3-wire sensors (PNP), DC |
| Supply | from external auxiliary voltage UAUX |
| Current loading capacity | 500 mA , overload and short-circuit protected |
| Input current | ? 8 mA (limited internally) |
| Switching point | according to DIN EN 61131-2 0 (undamped) ?0.5mA 1 (damped) ?2.0mA |
| Signal delay | < 1 ms (input/AS-Interface) |
| Input filter | 2ms |
Output | |
| Number/Type | 2 outputs for DC roller motors (MOT1, MOT2) |
| Supply | from external auxiliary voltage UAUX |
| Current | max. 5 A per motor |
| Overload protection | fuse , I2t = 53.7 A2s |
| Velocity signal | 1.4 … 13V at no-load Ri = 5.6k?, RLOAD ? 35k? Control via parameter P2:0 |
| Rotation direction signal | Off / ? (UAUX - 1.0V) at no-load Ri = 5.6k?, RLOAD ? 5k? AS-Interface data bit D2 = 0: UD = Off |
| Motor fault | Digital input NPN, U0 = 3.3V, Ri = 52k? 0 (no error) ? 40µA 1 (error) ? 30µA |
Directive conformity | |
| Electromagnetic compatibility | |
Standard conformity | |
| Degree of protection | EN60529:2000 |
| Fieldbus standard | EN62026-2:2013 |
| Input | EN 61131-2:2007 |
| Emitted interference | EN61000-6-4:2007 |
| AS-Interface | EN62026-2:2013 |
| Noise immunity | EN61000-6-2:2005, EN61326-1:2006, EN62026-2:2013 |
Programming instructions | |
| Profile | S-7.A.E |
| IO code | 7 |
| ID code | A |
| ID1 code | 6 |
- Цена: Цену уточняйте
ООО «ФилФар Технолоджи»
220036, г. Минск, ул. Западная, д.13, к.519
Дата регистрации в Торговом реестре/Реестре бытовых услуг: 18.03.2015
Номер в Торговом реестре/Реестре бытовых услуг: 220993, Республика Беларусь
УНП: 192123248
Регистрационный орган: Минский горисполком
Дата регистрации компании: 18.09.2013
Ссылка на свидетельство/лицензию
Режим работы:
| День | Время работы |
|---|---|
| Понедельник | 09:00-17:00 |
| Вторник | 09:00-17:00 |
| Среда | 09:00-17:00 |
| Четверг | 09:00-17:00 |
| Пятница | 09:00-17:00 |
| Суббота | Выходной |
| Воскресенье | Выходной |


Описание оборудования