Ultrasonic sensor UC1500-F65-UE2R2-V15

General specifications | |
|---|---|
| Sensing range | 200 ... 1500 mm |
| Adjustment range | 200 ... 1500 mm |
| Dead band | 0 ... 200 mm |
| Standard target plate | 20 mm x 20 mm |
| Transducer frequency | approx. 200 kHz |
Nominal ratings | |
| Time delay before availability | 250 ms |
Limit data | |
| Permissible cable length | max. 300 m |
Indicators/operating means | |
| LED green | Power on |
| LED yellow | solid: switching state switch output flashing: misadjustment |
Electrical specifications | |
| Rated operating voltage | 24 V DC |
| Operating voltage | 15 ... 30 V (including ripple) In supply voltage interval 15 ... 20 V sensitivity reduced to 20% ... 0% |
| Ripple | ? 10 % |
| No-load supply current | ? 60 mA |
Input | |
| Input type | 1 Function input |
| Input voltage | ? Operating voltage |
| Level | low level : 0 ... 3 V high level : ? 15 V |
Switching output | |
| Output type | 1 switch output PNP, NO |
| Default setting | 200 ... 1500 mm |
| Operating current | ? 300 mA , short-circuit/overload protected |
| Voltage drop | ? 3 V |
Analog output | |
| Output type | 1 voltage output 0 ... 10 V , rising ramp |
| Default setting | 200 ... 1500 mm |
| Linearity error | ? 1.5 % |
| Load resistor | > 2 k? |
Compliance with standards and directives | |
| Standard conformity | |
Approvals and certificates | |
| UL approval | cULus Listed, General Purpose |
| CSA approval | cCSAus Listed, General Purpose |
| CCC approval | CCC approval / marking not required for products rated ?36 V |
Ambient conditions | |
| Ambient temperature | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Storage temperature | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Shock resistance | 30 g , 11 ms period |
| Vibration resistance | 10 ... 55 Hz , Amplitude ± 1 mm |
Mechanical specifications | |
| Connection type | Connector plug M12 x 1 , 5-pin |
| Degree of protection | IP65 |
| Material | |
| Installation position | any position |
| Mass | 500 g |
По вопросу интересующей Вас продукции, пожалуйста, свяжитесь с нами:
8 (029) 555-8-000 | |
| Основные атрибуты | |
|---|---|
| Производитель | Rising |
- Цена: Цену уточняйте
ООО «ФилФар Технолоджи»
220036, г. Минск, ул. Западная, д.13, к.519
Дата регистрации в Торговом реестре/Реестре бытовых услуг: 18.03.2015
Номер в Торговом реестре/Реестре бытовых услуг: 220993, Республика Беларусь
УНП: 192123248
Регистрационный орган: Минский горисполком
Дата регистрации компании: 18.09.2013
Ссылка на свидетельство/лицензию
Режим работы:
| День | Время работы |
|---|---|
| Понедельник | 09:00-17:00 |
| Вторник | 09:00-17:00 |
| Среда | 09:00-17:00 |
| Четверг | 09:00-17:00 |
| Пятница | 09:00-17:00 |
| Суббота | Выходной |
| Воскресенье | Выходной |


General specifications
