Ultrasonic sensor UC4000-30GM-2EP-IO-V15

Описание оборудования | |
|---|---|
| Single head system | |
General specifications | |
| Sensing range | 200 ... 4000 mm |
| Adjustment range | 240 ... 4000 mm |
| Dead band | 0 ... 200 mm |
| Standard target plate | 100 mm x 100 mm |
| Transducer frequency | approx. 85 kHz |
| Response delay | minimum : 115 ms factory setting: 225 ms |
Indicators/operating means | |
| LED green | solid: Power on flashing: Standby mode or IO link communication |
| LED yellow 1 | solid: Object in evaluation range flashing: Learning function, object detected |
| LED yellow 2 | solid: Object in evaluation range flashing: Learning function, object detected |
| LED red | solid red: Error red, flashing: program function, object not detected |
Electrical specifications | |
| Operating voltage | 10 ... 30 V DC , ripple10%SS |
| No-load supply current | ? 60 mA |
| Power consumption | ? 1 W |
Interface | |
| Interface type | IO-Link |
| Protocol | IO-Link V1.0 |
| Transfer rate | Acyclical: typical 54 Bit/s |
| Cycle time | min. 59.2 ms |
| Process data witdh | 16 bit |
| SIO mode support | yes |
Input/Output | |
| Input/output type | 1 synchronization connection, bidirectional |
| Synchronization frequency | |
Output | |
| Output type | 2 push-pull (4 in 1) outputs, short-circuit protected, reverse polarity protected |
| Rated operating current | 200 mA , short-circuit/overload protected |
| Voltage drop | ? 2.5 V |
| Repeat accuracy | ? 0.1 % of full-scale value |
| Switching frequency | ? 2 Hz |
| Range hysteresis | 1 % of the adjusted operating range (default settings), programmable |
| Temperature influence | ? 1.5 % from full-scale value (with temperature compensation) ? 0.2 %/K (without temperature compensation) |
Approvals and certificates | |
| UL approval | cULus Listed, General Purpose |
| CSA approval | cCSAus Listed, General Purpose |
| CCC approval | CCC approval / marking not required for products rated ?36 V |
Ambient conditions | |
| Ambient temperature | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Storage temperature | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
Mechanical specifications | |
| Connection type | Connector plug M12 x 1 , 5-pin |
| Degree of protection | IP67 |
| Material | |
| Mass | 95 g |
По вопросу интересующей Вас продукции, пожалуйста, свяжитесь с нами:
8 (029) 555-8-000 | |
- Цена: Цену уточняйте
ООО «ФилФар Технолоджи»
220036, г. Минск, ул. Западная, д.13, к.519
Дата регистрации в Торговом реестре/Реестре бытовых услуг: 18.03.2015
Номер в Торговом реестре/Реестре бытовых услуг: 220993, Республика Беларусь
УНП: 192123248
Регистрационный орган: Минский горисполком
Дата регистрации компании: 18.09.2013
Ссылка на свидетельство/лицензию
Режим работы:
| День | Время работы |
|---|---|
| Понедельник | 09:00-17:00 |
| Вторник | 09:00-17:00 |
| Среда | 09:00-17:00 |
| Четверг | 09:00-17:00 |
| Пятница | 09:00-17:00 |
| Суббота | Выходной |
| Воскресенье | Выходной |


Описание оборудования
