Inductive sensor NBN40-U4LK-N0

General specifications | |
|---|---|
| Switching function | Normally closed (NC) |
| Output type | NAMUR |
| Rated operating distance | 40 mm |
| Installation | non-flush |
| Assured operating distance | 0 ... 32.4 mm |
| Reduction factor rAl | 0.41 |
| Reduction factor rCu | 0.38 |
| Reduction factor r304 | 0.75 |
| Reduction factor rBrass | 0.46 |
| Output type | 2-wire |
Nominal ratings | |
| Installation conditions | |
| Nominal voltage | 8.2 V |
| Switching frequency | 0 ... 100 Hz |
| Hysteresis | 2 ... 20 typ. 10 % |
| Reverse polarity protection | reverse polarity protected |
| Short-circuit protection | yes |
| Current consumption | |
| Switching state indicator | LED, yellow |
Compliance with standards and directives | |
| Standard conformity | |
Approvals and certificates | |
| UL approval | cULus Listed, General Purpose |
| CCC approval | CCC approval / marking not required for products rated ?36 V |
Ambient conditions | |
| Ambient temperature | -25 ... 100 °C (-13 ... 212 °F) |
| Storage temperature | -40 ... 100 °C (-40 ... 212 °F) |
Mechanical specifications | |
| Connection type | screw terminals |
| Information for connection | A maximum of two conductors with the same core cross section may be mounted on one terminal connection! tightening torque 1.2 Nm + 10 % |
| Core cross-section | up to 2.5 mm2 |
| Housing material | PA |
| Sensing face | PA |
| Housing base | metal |
| Degree of protection | IP67 / IP69K |
Data for application in connection with hazardous areas | |
| Equipment protection level | Ga , Gb , Gc (ic) , Da , Mb |
Equipment protection level Ga | |
| Type of protection | intrinsic safety |
| CE marking | [*PD-Z02585A*] |
| Certificates | |
| Effective internal inductivity | max. 165 nF A cable length of 10 m is considered. |
| Effective internal inductance | max. 130 µH A cable length of 10 m is considered. |
| Maximum permissible ambient temperature | Also observe the maximum permissible ambient temperature stated in the general technical data. Keep to the lower of the two values. |
Equipment protection level Gb | |
| Type of protection | intrinsic safety |
| CE marking | [*PD-Z02585A*] |
| Certificates | |
| Effective internal inductivity | max. 165 nF A cable length of 10 m is considered. |
| Effective internal inductance | max. 130 µH A cable length of 10 m is considered. |
| Maximum permissible ambient temperature | Also observe the maximum permissible ambient temperature stated in the general technical data. Keep to the lower of the two values. at Ui = 16 V , Ii = 25 mA , Pi = 34 mW , T6 : 73 °C (163.4 °F) T5 : 88 °C (190.4 °F) T4 : 100 °C (212 °F) T3 : 100 °C (212 °F) T2 : 100 °C (212 °F) T1 : 100 °C (212 °F) at Ui = 16 V , Ii = 25 mA , Pi = 64 mW , T6 : 66 °C (150.8 °F) T5 : 81 °C (177.8 °F) T4 : 100 °C (212 °F) T3 : 10 |
- Цена: Цену уточняйте
ООО «ФилФар Технолоджи»
220036, г. Минск, ул. Западная, д.13, к.519
Дата регистрации в Торговом реестре/Реестре бытовых услуг: 18.03.2015
Номер в Торговом реестре/Реестре бытовых услуг: 220993, Республика Беларусь
УНП: 192123248
Регистрационный орган: Минский горисполком
Дата регистрации компании: 18.09.2013
Ссылка на свидетельство/лицензию
Режим работы:
| День | Время работы |
|---|---|
| Понедельник | 09:00-17:00 |
| Вторник | 09:00-17:00 |
| Среда | 09:00-17:00 |
| Четверг | 09:00-17:00 |
| Пятница | 09:00-17:00 |
| Суббота | Выходной |
| Воскресенье | Выходной |


General specifications