Inductive sensor NJ2-F-US-1.025-V12

Описание оборудования | |
|---|---|
| Cylinder Position Switch | |
General specifications | |
| Switching function | Normally open (NO) |
| Output type | Two-wire |
| Rated operating distance | 2 mm |
| Installation | flush |
| Output polarity | AC/DC |
| Assured operating distance | 0 ... 1.62 mm |
| Reduction factor rAl | 0.4 |
| Reduction factor r304 | 0.85 |
Nominal ratings | |
| Operating voltage | 20 ... 250 V AC/20 ... 300 V DC |
| Switching frequency | 0 ... 20 Hz |
| Hysteresis | 10 ... 20 % 15 typ. |
| Reverse polarity protection | yes |
| Short-circuit protection | yes |
| Voltage drop | ? 7 V |
| Momentary current (20 ms, 0.1 Hz) | max. 3 A |
| Operating current | 8 ... 300 mA |
| Off-state current | < 1.7 mA |
| Mag. Field strength, AC fields | 250 mT |
| Mag. Field strength, DC fields | 100 mT |
Limit data | |
| Operating pressure dynamically | 1000 psi |
Indicators/operating means | |
| LED green | Power on |
| LED red | Output status |
| LED red/green | Short circuit/overload indication |
Standard conformity | |
| Standards | EN 60947-5-2 |
Approvals and certificates | |
| UL approval | cULus Listed, General Purpose |
| CSA approval | cCSAus Listed, General Purpose |
Ambient conditions | |
| Ambient temperature | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
Mechanical specifications | |
| Connection type | Connector 1/2"-20 UN , 3-pin |
| Degree of protection | IP67 |
| Material | Housing: zinc Probe: aluminum |
| Note | X = 1.025 in (26 mm) |
По вопросу интересующей Вас продукции, пожалуйста, свяжитесь с нами:
8 (029) 555-8-000 | |
8 (044) 555-8-000 | |
8 (017) 255-8-000 |
Или отправьте нам запрос на e-mail: zapros@filfar.by
- Цена: Цену уточняйте
ООО «ФилФар Технолоджи»
220036, г. Минск, ул. Западная, д.13, к.519
Дата регистрации в Торговом реестре/Реестре бытовых услуг: 18.03.2015
Номер в Торговом реестре/Реестре бытовых услуг: 220993, Республика Беларусь
УНП: 192123248
Регистрационный орган: Минский горисполком
Дата регистрации компании: 18.09.2013
Ссылка на свидетельство/лицензию
Режим работы:
| День | Время работы |
|---|---|
| Понедельник | 09:00-17:00 |
| Вторник | 09:00-17:00 |
| Среда | 09:00-17:00 |
| Четверг | 09:00-17:00 |
| Пятница | 09:00-17:00 |
| Суббота | Выходной |
| Воскресенье | Выходной |


Описание оборудования


