Inductive sensor NBN3-F31K2M-E8-B13-S-3G-3D

General specifications | |
|---|---|
| Switching function | 2 x normally open (NO) |
| Output type | PNP |
| Rated operating distance | 2.5 mm |
| Installation | for non-flush mounting |
| Output polarity | DC |
| Assured operating distance | 0 ... 1.5 mm |
| Output type | 4-wire |
Nominal ratings | |
| Operating voltage | 10 ... 30 V |
| Switching frequency | 0 ... 100 Hz |
| Hysteresis | typ. 5 % |
| Reverse polarity protection | all connections |
| Short-circuit protection | pulsing |
| Voltage drop | ? 3 V |
| Operating current | 0 ... 100 mA |
| Off-state current | 0 ... 0.5 mA typ. 0.1 µA |
| No-load supply current | ? 25 mA |
Functional safety related parameters | |
| MTTFd | 490 a |
| Mission Time (TM) | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC) | 0 % |
Valve circuit | |
| Voltage | max. 32 V DC |
| Current | max. 240 mA |
| Short-circuit protection | no |
| Reverse polarity protection | yes, with reversed output LED is out of function, therfore more power for solenoid valve |
Compliance with standards and directives | |
| Standard conformity | |
Ambient conditions | |
| Ambient temperature | -40 ... 75 °C (-40 ... 167 °F) , restriction for use in hazardous area, see instruction manual |
| Storage temperature | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
Mechanical specifications | |
| Connection (system side) | M20 x 1.5 cable gland , ground connection with earthing screw only for wire cross-section 4 mm2, use solid wire or stranded wire with wire end ferrule |
| Connection (valve side) | screw terminal , Cable gland M20 x 1.5 |
| Housing material | rugged polycarbonate (PC) + GF 10% , optimised for outdoor use |
| Housing base | powder coated aluminum |
| Degree of protection | IP67 ; additional degree of protection IP66/IP69 with BT65-F31K2-RG-EN-01 and SH-F31K2-B13 |
| Terminal assembly | |
| Tightening torque, fastening screws | 2 Nm |
| Tightening torque, housing screws | 1.5 Nm |
| Tightening torque, earthing screw | 1.5 Nm |
| Tightening torque, cable gland | max. 4 Nm |
| Tightening torque, stopping plug | 2 Nm |
Equipment protection level Gc (nA) | |
| Certificate | PF 15CERT3754 X |
| CE marking | [*PD-Z02586A*] |
| ATEX marking | II 3G Ex nA IIC T6...T1 Gc The Ex-related marking can also be printed on the enclosed label. |
| Standards | EN 60079-0:2012+A11:2013, EN 60079-15:2010 Ignition protection category "n" Use is restricted to the following stated conditions |
| Special conditions | |
Equipment protection level Dc (tc) | |
| CE marking | [*PD-Z02586A*] |
| ATEX marking | II 3D Ex tc IIIC T80°C Dc The Ex-related marking can also be printed on the enclosed label. |
- Цена: Цену уточняйте
ООО «ФилФар Технолоджи»
220036, г. Минск, ул. Западная, д.13, к.519
Дата регистрации в Торговом реестре/Реестре бытовых услуг: 18.03.2015
Номер в Торговом реестре/Реестре бытовых услуг: 220993, Республика Беларусь
УНП: 192123248
Регистрационный орган: Минский горисполком
Дата регистрации компании: 18.09.2013
Ссылка на свидетельство/лицензию
Режим работы:
| День | Время работы |
|---|---|
| Понедельник | 09:00-17:00 |
| Вторник | 09:00-17:00 |
| Среда | 09:00-17:00 |
| Четверг | 09:00-17:00 |
| Пятница | 09:00-17:00 |
| Суббота | Выходной |
| Воскресенье | Выходной |


General specifications
II 3G Ex nA IIC T6...T1 Gc