Inductive sensor NCN3-F31K2-N4-B33-S

General specifications | |
|---|---|
| Switching function | 2 x normally closed (NC) |
| Output type | NAMUR |
| Rated operating distance | 3 mm |
| Installation | flush mountable |
| Assured operating distance | 0 ... 2.4 mm For assured operating distance sar see Manual Functional Safety. |
| Actual operating distance | 2.7 ... 3.3 mm typ. |
| Actuating element | Stainless steel 1.4305 / AISI 303 8.5 mm x 8.5 mm x 0.5 mm |
| Reduction factor rAl | 0.4 |
| Reduction factor rCu | 0.4 |
| Reduction factor r304 | 0.7 |
| Reduction factor rSt37 | 1 |
| Reduction factor rBrass | 0.5 |
| Output type | 2-wire |
Nominal ratings | |
| Nominal voltage | 8 V |
| Switching frequency | 0 ... 3 kHz |
| Hysteresis | typ. 5 % |
| Reverse polarity protection | reverse polarity protected |
| Short-circuit protection | yes |
| Suitable for 2:1 technology | yes , Reverse polarity protection diode not required |
| Current consumption | |
| Time delay before availability | ? 1.1 ms |
| Switching state indicator | LED, yellow |
| Valve status indicator | LED, yellow |
Functional safety related parameters | |
| Safety Integrity Level (SIL) | SIL 2 |
| MTTFd | 1730 a |
| Mission Time (TM) | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC) | 0 % |
Valve circuit | |
| Voltage | max. 32 V DC |
| Current | max. 240 mA |
| Short-circuit protection | no |
| Reverse polarity protection | yes, with reversed output LED is out of function, therfore more power for solenoid valve |
Compliance with standards and directives | |
| Standard conformity | |
Approvals and certificates | |
| UL approval | cULus Listed, General Purpose, Class 2 Power Source |
| CCC approval | CCC approval / marking not required for products rated ?36 V |
Ambient conditions | |
| Ambient temperature | -40 ... 100 °C (-40 ... 212 °F) |
| Storage temperature | -40 ... 100 °C (-40 ... 212 °F) |
Mechanical specifications | |
| Connection (system side) | Screw terminals, tightening torque min. 0.5 Nm Stripped length 7 mm , M20 x 1.5 |
| Core cross-section (system side) | rigid: 0.14 ... 2.5 mm2 flexible: 0.14 ... 1.5 mm2 flexible with core-end sleeve: 0.25 ... 1.5 mm2 |
| Connection (valve side) | 4-pin, M12 x 1 socket |
| Core cross-section (valve side) | like core cross section (system side) |
| Housing material | rugged, translucent polycarbonate (PC) optimised for outdoor use |
| Housing base | PC |
| Degree of protection | IP66 / IP67 / IP69 |
| Tightening torque, housing screws | ? 2 Nm |
| Tightening torque, cable gland | M20 x 1.5 ; max. 4 Nm |
| Tightening torque, stopping plug | 1 Nm |
| Note | LED switch-off< |
- Цена: Цену уточняйте
ООО «ФилФар Технолоджи»
220036, г. Минск, ул. Западная, д.13, к.519
Дата регистрации в Торговом реестре/Реестре бытовых услуг: 18.03.2015
Номер в Торговом реестре/Реестре бытовых услуг: 220993, Республика Беларусь
УНП: 192123248
Регистрационный орган: Минский горисполком
Дата регистрации компании: 18.09.2013
Ссылка на свидетельство/лицензию
Режим работы:
| День | Время работы |
|---|---|
| Понедельник | 09:00-17:00 |
| Вторник | 09:00-17:00 |
| Среда | 09:00-17:00 |
| Четверг | 09:00-17:00 |
| Пятница | 09:00-17:00 |
| Суббота | Выходной |
| Воскресенье | Выходной |


General specifications