Inductive sensor NBN3-F31-Z8-K-K

General specifications | |
|---|---|
| Switching function | 2 x normally open (NO) |
| Output type | Two-wire |
| Rated operating distance | 3 mm |
| Installation | flush mountable |
| Output polarity | DC |
| Assured operating distance | 0 ... 2.43 mm |
| Actual operating distance | 2.7 ... 3.3 mm typ. 3 mm |
| Reduction factor rAl | 0.5 |
| Reduction factor rCu | 0.4 |
| Reduction factor r304 | 1 |
| Reduction factor rSt37 | 1.1 |
| Output type | 4-wire |
Nominal ratings | |
| Operating voltage | 6 ... 60 V DC |
| Switching frequency | 0 ... 500 Hz |
| Hysteresis | typ. 5 % |
| Reverse polarity protection | reverse polarity tolerant |
| Short-circuit protection | pulsing |
| Voltage drop | ? 5.5 V |
| Operating current | 4 ... 100 mA |
| Lowest operating current | 4 mA |
| Off-state current | 0.5 ... 0.9 mA typ. 0.65 mA |
| Time delay before availability | ? 40 ms |
| Switching state indicator | LED, yellow |
Limit data | |
| Tightening torque, fastening screws | 0.4 Nm |
Functional safety related parameters | |
| MTTFd | 570 a |
| Mission Time (TM) | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC) | 0 % |
Valve circuit | |
| Voltage | max. 32 V DC |
| Current | max. 240 mA |
| Short-circuit protection | no |
| Reverse polarity protection | yes, with reversed output LED is out of function, therfore more power for solenoid valve |
Compliance with standards and directives | |
| Standard conformity | |
Approvals and certificates | |
| UL approval | cULus Listed, General Purpose, Class 2 Power Source |
| CCC approval | Certified by China Compulsory Certification (CCC) |
Ambient conditions | |
| Ambient temperature | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
Mechanical specifications | |
| Connection (system side) | PVC cable 5 m |
| Core cross-section (system side) | 0.75 mm2 |
| Housing material | PBT |
| Sensing face | PBT |
| Degree of protection | IP67 |
| Mass | 642 g |
По вопросу интересующей Вас продукции, пожалуйста, свяжитесь с нами:
8 (029) 555-8-000 | |
8 (044) 555-8-000 | |
- Цена: Цену уточняйте
ООО «ФилФар Технолоджи»
220036, г. Минск, ул. Западная, д.13, к.519
Дата регистрации в Торговом реестре/Реестре бытовых услуг: 18.03.2015
Номер в Торговом реестре/Реестре бытовых услуг: 220993, Республика Беларусь
УНП: 192123248
Регистрационный орган: Минский горисполком
Дата регистрации компании: 18.09.2013
Ссылка на свидетельство/лицензию
Режим работы:
| День | Время работы |
|---|---|
| Понедельник | 09:00-17:00 |
| Вторник | 09:00-17:00 |
| Среда | 09:00-17:00 |
| Четверг | 09:00-17:00 |
| Пятница | 09:00-17:00 |
| Суббота | Выходной |
| Воскресенье | Выходной |


General specifications
