Inductive sensor PL2-F25-N4-K

General specifications | |
|---|---|
| Switching function | 2 x normally closed (NC) |
| Output type | NAMUR |
| Rated operating distance | 3 mm |
| Installation | flush mountable |
| Assured operating distance | 0 ... 2.43 mm |
| Actual operating distance | 2.7 ... 3.3 mm |
| Reduction factor rAl | 0.52 |
| Reduction factor rCu | 0.43 |
| Reduction factor r304 | 0.86 |
| Reduction factor rSt37 | 1 |
| Reduction factor rBrass | 0.54 |
| Output type | 2-wire |
Nominal ratings | |
| Nominal voltage | 8.2 V (Ri approx. 1 k?) |
| Operating voltage | 5 ... 25 V |
| Switching frequency | 0 ... 100 Hz |
| Hysteresis | typ. 5 % |
| Reverse polarity protection | reverse polarity protected |
| Short-circuit protection | yes |
| Suitable for 2:1 technology | yes , Reverse polarity protection diode not required |
| Current consumption | |
| Time delay before availability | ? 1 ms |
| Switching state indicator | LED, yellow |
Functional safety related parameters | |
| MTTFd | 834 a |
| Mission Time (TM) | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC) | 0 % |
Compliance with standards and directives | |
| Standard conformity | |
Ambient conditions | |
| Ambient temperature | -25 ... 100 °C (-13 ... 212 °F) |
| Storage temperature | -40 ... 100 °C (-40 ... 212 °F) |
Mechanical specifications | |
| Connection (system side) | Cage tension spring terminals |
| Core cross-section (system side) | up to 2.5 mm2 |
| Housing material | PBT |
| Sensing face | PBT |
| Mass | 79 g |
| Tightening torque, fastening screws | 0.3 Nm |
Data for application in connection with hazardous areas | |
| Equipment protection level | Ga , Gb , Gc (ic) , Mb |
Equipment protection level Ga | |
| Type of protection | intrinsic safety |
| CE marking | [*PD-Z02585A*] |
| Certificates | |
| Effective internal capacitance | max. 100 nF The value is applicable for one sensor circuit. A cable length of 10 m is considered. |
| Effective internal inductance | max. 100 µH The value is applicable for one sensor circuit. A cable length of 10 m is considered. |
| Maximum permissible ambient temperature | Also observe the maximum permissible ambient temperature stated in the general technical data. Keep to the lower of the two values. |
Equipment protection level Gb | |
| Type of protection | intrinsic safety |
| CE marking | [*PD-Z02585A*] |
| Certificates | |
| Effective internal capacitance | max. 100 nF The value is applicable for one sensor circuit. A cable length of 10 m is considered. |
| Effective internal inductance | max. 100 µH The value is applicable for one sensor circuit. A cable length o |
- Цена: Цену уточняйте
ООО «ФилФар Технолоджи»
220036, г. Минск, ул. Западная, д.13, к.519
Дата регистрации в Торговом реестре/Реестре бытовых услуг: 18.03.2015
Номер в Торговом реестре/Реестре бытовых услуг: 220993, Республика Беларусь
УНП: 192123248
Регистрационный орган: Минский горисполком
Дата регистрации компании: 18.09.2013
Ссылка на свидетельство/лицензию
Режим работы:
| День | Время работы |
|---|---|
| Понедельник | 09:00-17:00 |
| Вторник | 09:00-17:00 |
| Среда | 09:00-17:00 |
| Четверг | 09:00-17:00 |
| Пятница | 09:00-17:00 |
| Суббота | Выходной |
| Воскресенье | Выходной |


General specifications