Capacitive sensor CJ10-30GM-WO

General specifications | |
|---|---|
| Switching function | Normally closed (NC) |
| Output type | Two-wire |
| Rated operating distance | 10 mm |
| Installation | non-flush |
| Output polarity | AC |
| Assured operating distance | 0 ... 7.2 mm |
| Output type | 2-wire |
Nominal ratings | |
| Installation conditions | |
| Operating voltage | 20 ... 253 V AC 1) |
| Switching frequency | 0 ... 10 Hz |
| Hysteresis | 2 ... 10 typ. 5 % |
| Reverse polarity protection | reverse polarity tolerant |
| Voltage drop at IL | |
| Momentary current (20 ms, 0.1 Hz) | 0 ... 1200 mA |
| Rated insulation voltage | 1500 V |
| Operating current | 5 ... 200 mA |
| Lowest operating current | 5 mA |
| Off-state current | 0.7 ... 1.5 mA typ. |
| Time delay before availability | ? 300 ms |
| Switching state indicator | LED, yellow |
Indicators/operating means | |
| Potentiometer | sensitivity adjustment |
Compliance with standards and directives | |
| Standard conformity | |
Approvals and certificates | |
| UL approval | cULus Listed, General Purpose |
| CCC approval | Certified by China Compulsory Certification (CCC) |
Ambient conditions | |
| Ambient temperature | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Storage temperature | -25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F) |
Mechanical specifications | |
| Connection type | cable PVC , 2 m |
| Core cross-section | 0.75 mm2 |
| Housing material | Stainless steel 1.4305 / AISI 303 |
| Sensing face | PBT |
| Degree of protection | IP67 |
| Note | 1) In the temperature range below 0 °C, permissible operating voltage Ub 80...253 V Safety fuse ? 0.8A (quick-blow) according to IEC60127-2 Sheet1 Recommendation: after a short circuit, check that the device is functioning correctly. |
По вопросу интересующей Вас продукции, пожалуйста, свяжитесь с нами:
8 (029) 555-8-000 | |
8 (044) 555-8-000 | |
8 (017) 255-8-000 |
Или отправьте нам запрос на e-mail: zapros@filfar.by
- Цена: Цену уточняйте
ООО «ФилФар Технолоджи»
220036, г. Минск, ул. Западная, д.13, к.519
Дата регистрации в Торговом реестре/Реестре бытовых услуг: 18.03.2015
Номер в Торговом реестре/Реестре бытовых услуг: 220993, Республика Беларусь
УНП: 192123248
Регистрационный орган: Минский горисполком
Дата регистрации компании: 18.09.2013
Ссылка на свидетельство/лицензию
Режим работы:
| День | Время работы |
|---|---|
| Понедельник | 09:00-17:00 |
| Вторник | 09:00-17:00 |
| Среда | 09:00-17:00 |
| Четверг | 09:00-17:00 |
| Пятница | 09:00-17:00 |
| Суббота | Выходной |
| Воскресенье | Выходной |


General specifications


