Magnetic field sensor MC60-12GM50-1N-V1

General specifications | |
|---|---|
| Switching function | Normally open (NO) |
| Output type | NAMUR |
| Rated operating distance | 60 mm |
| Installation | flush in non-magnetic metal |
| Assured operating distance | 10 ... 48.6 mm |
| Output type | 2-wire |
Nominal ratings | |
| Nominal voltage | 8.2 V (Ri approx. 1 k?) |
| Switching frequency | 0 ... 5000 Hz |
| Current consumption | |
| Switching state indicator | LED, yellow |
Functional safety related parameters | |
| MTTFd | 4382 a |
| Mission Time (TM) | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC) | 0 % |
Compliance with standards and directives | |
| Standard conformity | |
Approvals and certificates | |
| FM approval | |
| CCC approval | CCC approval / marking not required for products rated ?36 V |
Ambient conditions | |
| Ambient temperature | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
Mechanical specifications | |
| Connection type | Connector plug M12 x 1 , 4-pin |
| Housing material | stainless steel 1.4404 / AISI 316L |
| Sensing face | stainless steel 1.4404 / AISI 316L |
| Degree of protection | IP67 |
Equipment protection level Gb | |
| CE marking | [*PD-Z02585A*] |
| ATEX marking | II 2G Ex ib IIC T6 Gb |
| Standards | EN 60079-0:2012+A11:2013, EN 60079-11:2012 Ignition protection "Intrinsic safety" Use is restricted to the following stated conditions |
| Appropriate type | MC60-12GM50-1N-V1 |
| Effective internal inductivity | max. 15 nF ; a cable length of 10 m is considered. |
| Effective internal inductance | max. 35 µH ; a cable length of 10 m is considered. |
General information | |
| Use in the hazardous area | see instruction manuals |
По вопросу интересующей Вас продукции, пожалуйста, свяжитесь с нами:
8 (029) 555-8-000 | |
8 (044) 555-8-000 | |
8 (017) 255-8-000 |
Или отправьте нам запрос на e-mail: zapros@filfar.by
- Цена: Цену уточняйте
ООО «ФилФар Технолоджи»
220036, г. Минск, ул. Западная, д.13, к.519
Дата регистрации в Торговом реестре/Реестре бытовых услуг: 18.03.2015
Номер в Торговом реестре/Реестре бытовых услуг: 220993, Республика Беларусь
УНП: 192123248
Регистрационный орган: Минский горисполком
Дата регистрации компании: 18.09.2013
Ссылка на свидетельство/лицензию
Режим работы:
| День | Время работы |
|---|---|
| Понедельник | 09:00-17:00 |
| Вторник | 09:00-17:00 |
| Среда | 09:00-17:00 |
| Четверг | 09:00-17:00 |
| Пятница | 09:00-17:00 |
| Суббота | Выходной |
| Воскресенье | Выходной |


General specifications
II 2G Ex ib IIC T6 Gb 


