101160615 | MSP 452-11/11Y

Описание
Информация для заказа
Ordering details | |
|---|---|
| Product type description | MSP 452-11/11Y |
| Article number | 101160615 |
| EAN Code | 4030661190815 |
| eCl@ss | 27-27-06-01 |
Global Properties | |
| Permanent light | MSP 452 |
| Standards | EN 60947-5-1 |
Compliance with the Directives (Y/N) ![]() | Yes |
| Suitable for safety functions (Y/N) | No |
| Standard housing (Y/N) | No |
| Materials | |
| - Material of the housings | cast iron, galvanized |
| Contact material | Silver |
| Housing coating | painted |
| Weight | 1735 |
| Slide form | Curvature |
Mechanical data | |
| Design of electrical connection | Screw connection |
| Cable section | |
| - Min. Cable section | 1.5 |
| - Max. Cable section | 2.5 |
| AWG-Number | 12 |
| Active principle | mechanical |
| Mechanical life | 3.000.000 operations |
| notice | All indications about the cable section are including the conductor ferrules. |
| Design of actuating element | Plunger |
| actuating torque | 20 |
| Bounce duration | ≤ 1.5 |
| Switchover time | ≤ 10 |
| Contact opening | 2 x 0,5 |
| Load on spindle | max. 500 N |
| Max. turning speed of the spindle | max. 200 rpm min. 0,5 rpm |
Ambient conditions | |
| Ambient temperature | |
| - Min. environmental temperature | −30 |
| - Max. environmental temperature | +90 |
| Protection class | IP65 to IEC/EN 60529 |
Electrical data | |
| Design of control element | Normally open contact (NO) / Opener (NC) |
| Switching principle | Snap switch element |
| Number of shutters | 1 / 1 |
| Number of openers | 1 / 1 |
| Rated impulse withstand voltage Uimp | 4 kV |
| Rated insulation voltage Ui | 250 V |
| Thermal test current Ithe | 6 A |
| Utilisation category | AC-15: 230 V / 2,5 A |
| Max. fuse rating | 10 A gG D-fuse |
Dimensions | |
| Dimensions of the sensor | |
| - Width of sensor | 118 |
| - Height of sensor | 174 |
| - Length of sensor | 64 |
| Slide diameter | 10 |
notice | |
| This rotating spindle limit switch with snap-action insert is only fit for use in normal to average operating conditions, e.g. for machine tools, cranes and conveyors. Protection class IP 65 to IEC/EN 60529. | |
| By reversing the contacts, the spindle revolutions can be set between 4 and 55 revolutions. The run-out towards each side is at least 5 revolutions. | |
Switch travel diagram | |
- Цена: Цену уточняйте
Информация для покупателя
ООО «ФилФар Технолоджи»
220036, г. Минск, ул. Западная, д.13, к.519
Дата регистрации в Торговом реестре/Реестре бытовых услуг: 18.03.2015
Номер в Торговом реестре/Реестре бытовых услуг: 220993, Республика Беларусь
УНП: 192123248
Регистрационный орган: Минский горисполком
Дата регистрации компании: 18.09.2013
Ссылка на свидетельство/лицензию
Режим работы:
| День | Время работы |
|---|---|
| Понедельник | 09:00-17:00 |
| Вторник | 09:00-17:00 |
| Среда | 09:00-17:00 |
| Четверг | 09:00-17:00 |
| Пятница | 09:00-17:00 |
| Суббота | Выходной |
| Воскресенье | Выходной |

Ordering details