101192480 | TQ 700-02

Описание
Информация для заказа
Ordering details | |
|---|---|
| Product type description | TQ 700-02 |
| Article number | 101192480 |
| EAN Code | 4030661352701 |
| eCl@ss | 27-37-12-90 |
Approval | |
| Approval | USA/CAN CCC EAC |
Classification | |
| Standards | EN ISO 13849-1 |
| B10d Normally-closed contact (NC) | 100 000 operations |
| B10d Normally open contact (NO) | 100 000 operations |
| Mission time | 20 Years |
Global Properties | |
| Permanent light | TQ 700 |
| Standards | IEC/EN 60947-5-1 |
Compliance with the Directives (Y/N) ![]() | Yes |
| Materials | |
| - Material of the housings | Plastic, thermoplastic |
| - Material of the cover | Plastic, thermoplastic |
| - Material of the contacts | Silver |
| Weight | 230 |
| Emergency-Stop button (Y/N) | No |
Mechanical data | |
| Design of electrical connection | Screw connection |
| Cable section | |
| - Min. Cable section | 0,75 mm² |
| - Max. Cable section | 2.5 mm² |
| Mechanical life | > 1.000.000 operations |
| notice | All indications about the cable section are including the conductor ferrules. |
| Length of wire | max. 10 m |
Ambient conditions | |
| Ambient temperature | |
| - Min. environmental temperature | −25 °C |
| - Max. environmental temperature | +70 °C |
| Protection class | IP67 to IEC/EN 60529 |
Electrical data | |
| Design of control element | Opener (NC) |
| Switching principle | Creep circuit element |
| Number of shutters | 0 |
| Number of openers | 2 |
| Rated impulse withstand voltage Uimp | 6 kV |
| Rated insulation voltage Ui | 500 V |
| Thermal test current Ithe | 10 A |
| Utilisation category | AC-15: 230 V / 4 A, DC-13: 24 V / 4 A |
| Max. fuse rating | 6 A gG D-fuse |
Dimensions | |
| Dimensions | |
| - Width | 40.5 mm |
| - Height | 160 mm |
| - Depth | 42.2 mm |
notice | |
| At 2 bis 5 m distance intermediate wire supports are required, see accessories | |
| Recommended cable lengths for pull-wire Emergency-Stop switches in relation to the range of ambient temperature. | |
| As the thimbles are subject to deformation in case of wire pull, the wire should be pulled several times after fitting. After that, the wire must be re-tensioned using the eyebolt or the tensioner. | |
Diagram | |
![]() Note Diagram | |
- Цена: Цену уточняйте
Информация для покупателя
ООО «ФилФар Технолоджи»
220036, г. Минск, ул. Западная, д.13, к.519
Дата регистрации в Торговом реестре/Реестре бытовых услуг: 18.03.2015
Номер в Торговом реестре/Реестре бытовых услуг: 220993, Республика Беларусь
УНП: 192123248
Регистрационный орган: Минский горисполком
Дата регистрации компании: 18.09.2013
Ссылка на свидетельство/лицензию
Режим работы:
| День | Время работы |
|---|---|
| Понедельник | 09:00-17:00 |
| Вторник | 09:00-17:00 |
| Среда | 09:00-17:00 |
| Четверг | 09:00-17:00 |
| Пятница | 09:00-17:00 |
| Суббота | Выходной |
| Воскресенье | Выходной |

Ordering details
USA/CAN
CCC
EAC
