EX-Z3K 235-02Z-3D

Описание
Информация для заказа
Ordering details | |
|---|---|
| Product type description | EX-Z3K 235-02Z-3D |
| Article number | EX-Z3K 235-02Z-3D |
| EAN Code | |
| eCl@ss | 27-27-26-01 |
Approval | |
| Approval | EEX |
Classification | |
| Standards | EN ISO 13849-1 |
| B10d Normally-closed contact (NC) | 20.000.000 |
| Mission time | 20 Years |
| notice | ![]() |
Global Properties | |
| Permanent light | EX-Z 235 Winkelhebel 3K |
| Standards | EN 60947-5-1, EN 60079-0, EN 60079-15, EN 60079-31, BG-GS-ET-15 |
Compliance with the Directives (Y/N) ![]() | Yes |
| Suitable for safety functions (Y/N) | Yes |
| Materials | |
| - Material of the housings | Zink |
| - Material of the contacts | Silver |
| Housing coating | painted |
| Housing construction form | Norm construction design |
| Weight | |
Mechanical data | |
| Design of electrical connection | Screw connection |
| Cable cross-section of the cable glands | |
| - Min. Cable cross-section of the cable glands | 6 |
| - Max. Cable cross-section of the cable glands | 12 |
| Cable section | |
| - Min. Cable section | 0,75 |
| - Max. Cable section | 2.5 |
| AWG-Number | 13 |
| Mechanical life | 20.000.000 operations |
| Switching frequency | max. 5000 /h |
| notice | All indications about the cable section are including the conductor ferrules. |
| Design of actuating element | Angle roller lever |
| Actuating force | min. 9 N |
| Bounce duration | <> |
| Switchover time | > 5.5 |
| Positive break force | 19 |
| Actuating speed with actuating angle 30° to switch axis | |
| - Min. Actuating speed | 27 mm/min |
| - Max. Actuating speed | 1 m/s |
Ambient conditions | |
| Ambient temperature | |
| - Min. environmental temperature | −20 |
| - Max. environmental temperature | +60 |
| Protection class | IP67 |
Electrical data | |
| Design of control element | Opener (NC) |
| Switching principle | Snap switch element |
- positive break NC contact ![]() | |
| Number of auxiliary contacts | 0 |
| Number of safety contacts | 2 |
| Rated impulse withstand voltage Uimp | 6 kV |
| Rated insulation voltage Ui | 500 V |
| Thermal test current Ithe | 10 A |
| Utilisation category | AC-15: 230 V / 4 A, DC-13: 24 V / 1 A |
| Max. fuse rating | 6 A gG D-fuse |
- Цена: Цену уточняйте
Информация для покупателя
ООО «ФилФар Технолоджи»
220036, г. Минск, ул. Западная, д.13, к.519
Дата регистрации в Торговом реестре/Реестре бытовых услуг: 18.03.2015
Номер в Торговом реестре/Реестре бытовых услуг: 220993, Республика Беларусь
УНП: 192123248
Регистрационный орган: Минский горисполком
Дата регистрации компании: 18.09.2013
Ссылка на свидетельство/лицензию
Режим работы:
| День | Время работы |
|---|---|
| Понедельник | 09:00-17:00 |
| Вторник | 09:00-17:00 |
| Среда | 09:00-17:00 |
| Четверг | 09:00-17:00 |
| Пятница | 09:00-17:00 |
| Суббота | Выходной |
| Воскресенье | Выходной |

Ordering details
EEX

