Inductive sensor NBN40-U1L-A0

General specifications | |
|---|---|
| Switching function | complementary |
| Output type | NPN |
| Rated operating distance | 40 mm |
| Installation | non-flush |
| Output polarity | DC |
| Assured operating distance | 0 ... 32.4 mm |
| Actual operating distance | 36 ... 44 mm |
| Reduction factor rAl | 0.39 |
| Reduction factor rCu | 0.37 |
| Reduction factor r304 | 0.75 |
| Reduction factor rBrass | 0.45 |
| Output type | 4-wire |
Nominal ratings | |
| Operating voltage | 10 ... 30 V DC |
| Switching frequency | 0 ... 100 Hz |
| Hysteresis | typ. 5 % |
| Reverse polarity protection | reverse polarity protected |
| Short-circuit protection | pulsing |
| Voltage drop | ? 2 V |
| Operating current | 0 ... 200 mA |
| Off-state current | 0 ... 0.5 mA typ. 0.01 mA |
| No-load supply current | ? 20 mA |
| Time delay before availability | 120 ms |
| Operating voltage indicator | LED, green |
| Switching state indicator | LED, yellow |
Functional safety related parameters | |
| MTTFd | 1320 a |
| Mission Time (TM) | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC) | 0 % |
Compliance with standards and directives | |
| Standard conformity | |
Approvals and certificates | |
| Protection class | II |
| UL approval | cULus Listed, General Purpose |
| CCC approval | CCC approval / marking not required for products rated ?36 V |
Ambient conditions | |
| Ambient temperature | -25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F) |
Mechanical specifications | |
| Connection type | screw terminals |
| Information for connection | A maximum of two conductors with the same core cross section may be mounted on one terminal connection! tightening torque 1.2 Nm + 10 % |
| Core cross-section | up to 2.5 mm2 |
| Housing material | PA/metal |
| Sensing face | PA |
| Housing base | plastic |
| Degree of protection | IP68 / IP69K |
| Mass | 225 g |
| Note | Tightening torque: 1.8 Nm (housing) |
По вопросу интересующей Вас продукции, пожалуйста, свяжитесь с нами:
8 (029) 555-8-000 | |
8 (044) 555-8-000 | |
8 (017) 255-8-000< |
- Цена: Цену уточняйте
ООО «ФилФар Технолоджи»
220036, г. Минск, ул. Западная, д.13, к.519
Дата регистрации в Торговом реестре/Реестре бытовых услуг: 18.03.2015
Номер в Торговом реестре/Реестре бытовых услуг: 220993, Республика Беларусь
УНП: 192123248
Регистрационный орган: Минский горисполком
Дата регистрации компании: 18.09.2013
Ссылка на свидетельство/лицензию
Режим работы:
| День | Время работы |
|---|---|
| Понедельник | 09:00-17:00 |
| Вторник | 09:00-17:00 |
| Среда | 09:00-17:00 |
| Четверг | 09:00-17:00 |
| Пятница | 09:00-17:00 |
| Суббота | Выходной |
| Воскресенье | Выходной |


General specifications

