Inductive sensor NRB8-18GH40-E2

General specifications | |
|---|---|
| Switching function | Normally open (NO) |
| Output type | PNP |
| Rated operating distance | 8 mm |
| Installation | flush |
| Output polarity | DC |
| Assured operating distance | 0 ... 6.48 mm |
| Reduction factor rAl | 1 |
| Reduction factor rCu | 1 |
| Reduction factor r304 | 1 |
| Reduction factor rSt37 | 1 |
| Output type | 3-wire |
Nominal ratings | |
| Operating voltage | 10 ... 30 V DC |
| Switching frequency | 0 ... 1200 Hz |
| Hysteresis | typ. 5 % |
| Reverse polarity protection | reverse polarity protected |
| Short-circuit protection | pulsing |
| Voltage drop | ? 2 V |
| Rated insulation voltage | 60 V |
| Operating current | 0 ... 200 mA |
| Off-state current | 0 ... 0.5 mA typ. 0.1 µA at 25 °C |
| No-load supply current | ? 14 mA |
| Time delay before availability | max. 15 ms |
| Constant magnetic field | 200 mT |
| Alternating magnetic field | 200 mT |
| Switching state indicator | Multihole-LED, yellow |
Functional safety related parameters | |
| MTTFd | 1393 a |
| Mission Time (TM) | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC) | 0 % |
Compliance with standards and directives | |
| Standard conformity | |
Approvals and certificates | |
| Protection class | II |
| UL approval | cULus Listed, General Purpose Class 2 power source |
| CCC approval | CCC approval / marking not required for products rated ?36 V |
Ambient conditions | |
| Ambient temperature | -25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F) |
| Storage temperature | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
Mechanical specifications | |
| Connection type | cable PVC , 2 m |
| Core cross-section | 0.34 mm2 |
| Housing material | stainless steel 1.4404 / AISI 316L |
| Sensing face | LCP, (conforms with FDA) |
| Degree of protection | IP68 / IP69K |
| Mass | 73 g |
General information | |
| Scope of delivery | Supplied with 2 nuts |
По вопросу интересующей Вас продукции, пожалуйста, свяжитесь с нами:
8 (029) 555-8-000 | |
8 (044) 555-8-000 | |
- Цена: Цену уточняйте
ООО «ФилФар Технолоджи»
220036, г. Минск, ул. Западная, д.13, к.519
Дата регистрации в Торговом реестре/Реестре бытовых услуг: 18.03.2015
Номер в Торговом реестре/Реестре бытовых услуг: 220993, Республика Беларусь
УНП: 192123248
Регистрационный орган: Минский горисполком
Дата регистрации компании: 18.09.2013
Ссылка на свидетельство/лицензию
Режим работы:
| День | Время работы |
|---|---|
| Понедельник | 09:00-17:00 |
| Вторник | 09:00-17:00 |
| Среда | 09:00-17:00 |
| Четверг | 09:00-17:00 |
| Пятница | 09:00-17:00 |
| Суббота | Выходной |
| Воскресенье | Выходной |


General specifications

