Inductive sensor NBN40-U2L-UU

General specifications | |
|---|---|
| Switching function | Normally open/closed (NO/NC) |
| Output type | Two-wire |
| Rated operating distance | 40 mm |
| Installation | non-flush |
| Output polarity | AC/DC |
| Assured operating distance | 0 ... 32.4 mm |
| Actual operating distance | 36 ... 44 mm typ. 40 mm |
| Reduction factor rAl | 0.37 |
| Reduction factor rCu | 0.3 |
| Reduction factor r304 | 0.73 |
| Reduction factor rFe | 1 |
| Reduction factor rBrass | 0.4 |
| Output type | 2-wire |
Nominal ratings | |
| Switching frequency | 0 ... 25 Hz |
| Hysteresis | 1 ... 10 typ. 5 % |
| Reverse polarity protection | reverse polarity tolerant |
| Short-circuit protection | pulsing |
| Voltage drop | ? 5 V (typ. 2V) DC operation ? 8 V (typ. 2V) AC operation |
| Momentary current (20 ms, 0.1 Hz) | 0 ... 3000 mA |
| Operating current | 5 ... 500 mA |
| Off-state current | ? 1.5 mA |
| Time delay before availability | ? 300 ms |
| Operating voltage indicator | LED, green |
| Switching state indicator | LED, yellow |
| Error indicator | flashes when overcurrent |
Electrical specifications | |
| Rated operating voltage | 24 ... 250 V DC / 24 ... 230 V AC |
| Operating voltage | 20 ... 300 V DC / 20 ... 253 V AC |
Compliance with standards and directives | |
| Standard conformity | |
Approvals and certificates | |
| Protection class | II |
| UL approval | cULus Listed, General Purpose "For use in NFPA 79 Applications only" For overcurrent protection, install a fuse with a rated current of max. 3 A and at least 300 V AC/DC |
| CCC approval | Ue 75VDC - 250VDC Ue 75VAC - 230VAC |
Ambient conditions | |
| Ambient temperature | -25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F) |
| Storage temperature | -25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F) |
Mechanical specifications | |
| Connection type | terminal compartment |
| Information for connection | A maximum of two conductors with the same core cross section may be mounted on one terminal connection! tightening torque 1.2 Nm + 10 % |
| Core cross-section | up to 2.5 mm2 |
| Housing material | PA 6.6 / metal |
| Sensing face | PA 6.6 |
| Housing base | plastic |
| Degree of protection | IP67 |
По вопросу интересующей Вас продукции, пожалуйста, свяжитесь с нами:
8 (029) 555-8-000 | |
8 (044) 555-8-000 | |
- Цена: Цену уточняйте
ООО «ФилФар Технолоджи»
220036, г. Минск, ул. Западная, д.13, к.519
Дата регистрации в Торговом реестре/Реестре бытовых услуг: 18.03.2015
Номер в Торговом реестре/Реестре бытовых услуг: 220993, Республика Беларусь
УНП: 192123248
Регистрационный орган: Минский горисполком
Дата регистрации компании: 18.09.2013
Ссылка на свидетельство/лицензию
Режим работы:
| День | Время работы |
|---|---|
| Понедельник | 09:00-17:00 |
| Вторник | 09:00-17:00 |
| Среда | 09:00-17:00 |
| Четверг | 09:00-17:00 |
| Пятница | 09:00-17:00 |
| Суббота | Выходной |
| Воскресенье | Выходной |


General specifications
