EK1521-0010 | 1-port EtherCAT fibre optic junction

Описание
Информация для заказа
| Technical data | EK1521-0010 |
|---|---|
| Task within EtherCAT system | coupling of EtherCAT junctions via singlemode glass fibre |
| Data transfer medium | singlemode glass fibre 9/125 µm (SM) |
| Distance between stations | max. 20,000 m (100BASE-FX) |
| Number of EtherCAT Terminals | – |
| Type/number of peripheral signals | – |
| Protocol | EtherCAT |
| Delay | approx. 1 µs |
| Data transfer rates | 100 Mbaud |
| Configuration | not required |
| Bus interface | 1 x SC Duplex |
| Power supply | from E-bus |
| Current consumption E-bus | typ. 350 mA |
| Current consumption 24 V DC | – |
| Weight | approx. 65 g |
| Operating/storage temperature | -25…+60 °C/-40…+85 °C |
| Relative humidity | 95 %, no condensation |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. class/installation pos. | IP 20/variable |
| Approvals | CE, UL, Ex |
| Further fibre optic products | |
|---|---|
| EK1521 | 1-port EtherCAT multi-mode fibre optic junction |
| EK1501 | EtherCAT Coupler with ID switch, multimode fibre optic for E-bus terminals (ELxxxx) |
| EK1501-0010 | EtherCAT Coupler with ID switch, singlemode fibre optic for E-bus terminals (ELxxxx), distance between stations up to 20 km |
| EK1501-0100 | EtherCAT Coupler, media converter (multimode fibre optic to RJ45) with ID switch |
| CU1521 | EtherCAT media converter fibre optic, IP20 |
| EP9521 | EtherCAT/Industrial Ethernet module EP9521 for Industrial Fast Ethernet/100 Mbaud |
| Accessories | |
|---|---|
| EtherCAT POF | POF cordsets and connectors for EtherCAT |
| Cordsets | cordsets and connectors |
По вопросу интересующей Вас продукции, пожалуйста, свяжитесь с нами:
8 (029) 555-8-000 | |
8 (044) 555-8-000 | |
8 (017) 255-8-000 |
Или отправьте нам запрос на e-mail: zapros@filfar.by
- Цена: Цену уточняйте
Информация для покупателя
ООО «ФилФар Технолоджи»
220036, г. Минск, ул. Западная, д.13, к.519
Дата регистрации в Торговом реестре/Реестре бытовых услуг: 18.03.2015
Номер в Торговом реестре/Реестре бытовых услуг: 220993, Республика Беларусь
УНП: 192123248
Регистрационный орган: Минский горисполком
Дата регистрации компании: 18.09.2013
Ссылка на свидетельство/лицензию
Режим работы:
| День | Время работы |
|---|---|
| Понедельник | 09:00-17:00 |
| Вторник | 09:00-17:00 |
| Среда | 09:00-17:00 |
| Четверг | 09:00-17:00 |
| Пятница | 09:00-17:00 |
| Суббота | Выходной |
| Воскресенье | Выходной |





